Muzeum Sportu

Interaktywna wystawa „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej”, wprowadza odwiedzających w historię sportu i turystyki w Łodzi - sygnalizuje najważniejsze wydarzenia oraz postaci, ale jest również promocją aktywności fizycznej i zasad fair-play. 

Chronologicznie ułożona narracja przybliża narodziny łódzkiego sportu w wieku XIX, jego rozwój w okresie międzywojennym oraz sukcesy po II wojnie światowej. Szczególna uwaga zwrócona została na wielonarodowy i wieloetniczny charakter łódzkiego sportu w okresie do 1939 roku oraz udział łodzian w igrzyskach olimpijskich. Narracja o łódzkim sporcie ukazuje tę formę aktywności, jako ważną część życia społecznego, często o znaczeniu wykraczającym poza sportowe areny. 

Na ekspozycji przypomniane zostały sylwetki wybitnych łódzkich sportowców, ogniskujące historię sportu w Łodzi: 

  • Akiba Rubinstein, wybitny szachista, uważany bezpośrednio przed wybuchem I wojny światowej za najlepszego szachistę na świecie. Od 1903 roku związany z Łódzkim Towarzystwem Zwolenników Gry Szachowej. W okresie międzywojennym reprezentant Polski w olimpiadach szachowych – w 1930 roku doprowadził Polskę do drużynowego zwycięstwa w III olimpiadzie szachowej w Hamburgu.
  • Roman Kantor, najwybitniejszy łódzki szermierz okresu międzywojennego, olimpijczyk z Berlina w 1936 roku. Syn znanego łódzkiego jubilera, szermierką zainteresował się podczas nauki w Paryżu. Po powrocie do Łodzi był zawodnikiem Wojskowego Klubu Sportowego, a następnie ŁKS-u. Zamordowany przez hitlerowców, ze względu na swoje żydowskie pochodzenie, w Majdanku prawdopodobnie w 1943 roku.
  • Maria Kwaśniewska-Maleszewska, najwybitniejsza łódzka lekkoatletka okresu międzywojennego, brązowa medalistka olimpijska z Berlina w 1936 roku w rzucie oszczepem. Podczas wojny związana z ruchem oporu. Po 1945 roku działaczka polskiego i międzynarodowego ruchu olimpijskiego.
  • Jadwiga Wajs, pabianiczanka, dwukrotna medalistka olimpijska z rzucie dyskiem z okresu międzywojennego.
  • Władysław Król, legendarna postać Łódzkiego Klubu Sportowego. Wybitny piłkarz, hokeista, tenisista, a także trener ŁKS-u, z którym w 1958 roku zdobył mistrzostwo Polski. Olimpijczyk z Garmisch-Partenkirchen w hokeju na lodzie w 1936 roku.
  • Jan Tomaszewski, wybitny bramkarz ŁKS-u, a następnie klubów belgijskich i hiszpańskich. Brązowy medalista mistrzostw świata w piłce nożnej w 1974 roku, wicemistrz olimpijski z Montrealu w 1976 roku
  • Zbigniew Boniek, najwybitniejszy polski piłkarz lat 80. XX w. Zawodnik łódzkiego Widzewa, a następnie Juventusu Turyn i AS Romy. Brązowy medalista mistrzostw świata w 1982 roku Od 2012 roku prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.
  • Artur Partyka, wybitny łódzki lekkoatleta, dwukrotny medalista olimpijski w skoku wzwyż (Barcelona 1992 i Atlanta 1996). Wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy.

Ważnymi elementami wystawy: „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” jest sprzęt projekcyjny i interaktywny, umożliwiający zwiedzającym zapoznanie się z nagraniami ważnych sportowych wydarzeń, specyfiką poszczególnych dyscyplin, a także dający szansę zobaczenia sportowego treningu. 

W podzielonej na cztery części przestrzeni ekspozycyjnej, zaaranżowana została kawiarnia szachowa, nawiązująca do wnętrza kawiarni Roszkowskiego z końca XIX w., (późniejsza „Łodzianka”, u zbiegu ulic Piotrkowskiej i obecnej Moniuszki), będąca miejscem spotkań m.in. łódzkich szachistów, gdzie rozgrywali mecze i turnieje. Na specjalnym stole umieszczony został komputer umożliwiający grę z programem symulującym grę wybitnych szachistów.

Druga wydzielona przestrzeń poświęcona została udziałowi sportowców z Łodzi i regionu w igrzyskach olimpijskich. Prezentowane są tutaj medale olimpijskie, dyplomy uczestnictwa oraz olimpijskie identyfikatory.

W trzeciej części wystawy wyodrębniony został stadion sportowy z trybunami, przypominający wydarzenia piłkarskie i lekkoatletyczne.

Ostatnia część ekspozycji ,poświęcona ruchowi turystycznemu, opowiada o największych osiągnięciach kolarstwa w Łodzi oraz wyprawach wysokogórskich. Tu będzie można spróbować swoich sił podczas treningu na profesjonalnych rowerach szosowych – umieszczonych na trenażerach. W części turystycznej wystawy zainstalowana została także specjalna aplikacja tworząca wizualizację obrazu twarzy zwiedzających. Będzie mozna zobaczyć siebie jako himalaistę znajdującego się w trudnych warunkach atmosferycznych.

Wystawa stała:
„Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” – trzecie piętro Zatoki Sportu

Godziny otwarcia:

W dniach 4-7 lipca 2024 r. Muzeum Sportu będzie nieczynne.

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: nieczynne
* Środa: 10:00-16:00
Czwartek: 10:00-16:00
Piątek: 12:00-18:00
Sobota: 10:00-16:00
Niedziela: 10:00-16:00
* Środa jest dniem bezpłatnego wstępu

Ceny biletów:
Bilet indywidualny normalny: 8 zł
Bilet indywidualny ulgowy: 5 zł
Bilet indywidualny dla posiadaczy kart dużej rodziny 3 zł

Bilety wraz z oprowadzaniem lub lekcją muzealną albo warsztatem (w grupach od 5 do 30 osób)
Bilet normalny dla 1 osoby: 12 zł
Bilet ulgowy dla 1 osoby: 8 zł